תה מנחה  או אפטר נון תה  (afternoon tea) בלשון האנגלים, היא מסורת שהחלה כבר במאה ה-19.

המצאתו מיוחסת לדוכסית מבדפורד (Bedford) שהייתה בין השאר, גם חברתה של המלכה ויקטוריה. כיוון שבחברה הגבוהה של התקופה הויקטוריאנית נהגו לאכול שתי ארוחות ביום בלבד (צהריים ובערב), הפך האפטר-נון תה לזמן מצויין של הפגת תחושת הרעב בין הארוחות בקרב חברים, מכרים ומשפחה. תחילה הדוכסית נהגה להזמין את חברותיה לתה כאשר לצידו הוגשו סנדביצים קטנים ועוגות בחושות ותופינים למינהם. כאשר הזמינה הדוכסית את חברתה, המלכה ויקטוריה, הפכה ההזמנה לטקס שכולם רוצים להשתתף בו, ובסופו של דבר לנחלת הכלל.

Anna Maria duchess of Bedford Queen Victoria

עם הזמן והשנים השתכלל התפריט והיום הוא מקובע על שלוש צלחות במעמד מיוחד המיועד להגשת תפריט האפטרנון תה, בו שלוש הצלחות מסודרות האחת מעל השניה. כאשר בצלחת התחתונה הסנדביצ'ים, בשנייה (האמצעית) הסקונז עם חמאה או שמנת כבדה (cloted cream) וריבה, ובשלישית (העליונה) מגוון ומבחר עוגות וטארטלטים למיניהם. מסורתית, מנהלים את טקס שתיית התה בין השעות שלוש לחמש אחר הצהריים. זוהי הזדמנות מצויינת להשחיז את היכולות התקשורתיים, החברתיים והחברותיים של כל אחד ואחת וכמובן משמש כפלטפורמה נפלאה לסמול טוק.
האיי תה (high tea) נחשב כבר להתפתחות של תה המנחה; זוהי למעשה ארוחת ערב מוקדמת הכוללת כמובן שתיית תה. אך אם את תה המנחה נוהגים לשתות ולהתכבד בסלון, על כורסאות נוחות, את ה-high tea מגישים על שולחן האוכל. גם תכולתו של תפריט ההאיי תה מכובדת יותר וממלאת יותר מזו של האפטרנון תה.

תה מנחה
 

למרות רצינותו של טקס תה מנחה ובו מספר כללים (סרטון תואם משנות הארבעים מופיע כאן למטה), הבאנו לכם סרטון היטולי בהשתתפות המלכה אליזבת בעצמה (החוגגת את 70 שנות מלכותה) עם הדוב פדיגנטון. בעוד שדני סנדרדון מתלונן על תה עושה סחרסורת (ואנחנו נוסיף: יותר עדיף מחמרמורת). מסיבת תה לוקחת אותנו ומזכירה לנו כל מיני הקשרים ומקומות, כמו למשל מסיבת התה עם עליסה בארץ הפלאות של דיסני (שלא מקפיד בכיבוד הכללים). רובם של הכללים מסמלים כבוד, מכובדות ונימוסי שולחן. למשל, אם יש גבר לשולחן, הוא זה שימזוג את התה מהקומקום המרכזי לכוסות המוזמנים. הרמת הזרת בעת החזקת הספל אינה נחשבת כמעלה, אלא כחוסר נימוס. כך גם לגימת התה ברעש מן הכוס. הימנעו מרעשים מיותרים. סדר אכילת האלמנטים מתחיל מלמטה-בסנדביצ'ים, ממשיך כלפי מעלה לצלחת עם הסקונז החמאה והריבה. מסיימים בצלחת המתוקים העליונה ביותר.
 
את הסקונז עצמם, אין פורסים או חותכים בעזרת סכין באמצעו אלא בוצעים בעזרת הידיים והאצבעות לכדי שני חצאים רוחביים. את החמאה מן הכלי המרכזי בשולחן מורחים לצלחת האישית ולא היישר על הסקונז. כך גם את הריבה. אם אתם ממתיקים, מומלץ לפני התה או אחרי מזיגת התה (אך לפני החלב). בכך הסוכר ימס מהר יותר לפני שהמשקה מתקרר.
 
את החלב, יש להוסיף לספל התה רק לאחר מזיגת התה ולא לפניו חלילה. בממלכה הבריטית יש למזיגת החלב לספל, הסבר מעמדי נוסף: בעבר, רק האצולה והאריסטוקטיה השתמשו בפורצלן עדין לטקס התה, בעוד פשוטי העם נהגו להשתמש בקרמיקה פשוטה שנטתה להיסדק ולהישבר בעת מזיגת נוזל רותח לספל. אי לכך, פשוטי העם מזגו ראשית את החלב כדי שספל הקרמיקה יתקרר קלות ורק לאחר מכן הוסיפו את התה הלוהט לספל. מעמדות נמוכים שרוצים להשתחרר מתחושת הפטרונות והעליונות של האריסטוקרטייה יימזגו בימיינו כמנהג המעמדות הגבוהים: תה ואז יוסיפו חלב.
 
מסורת הלבוש דורשת כי תהיו מכבדים ומכובדים. גברים עם ג'קט ועניבה. בקיץ הישראלי, לא חייבים עניבה-אך לבוש פורמלי ומכופתר-יתקבל בברכה. ג'ינס ונעלי ספורט-אינם מקובלים כלל וכלל. נשים: בלבוש אלגנטי ומחמיא. מומלץ כובע מקושט (אך לא מידי). הימנעו מעודף תכשיטים וממחשוף עמוק מידיי. נעלים על עקב, אך לא גבוה מידיי.

  

בשנים האחרונות, עם התחזקות מגמת אוכל בריאות ומתוך ניסיון לגוון (ולפעמים לעבור) לשתיית תה הנחשב בריאותי יותר מקפה ומשתיית חלב, הפך טרנד תה המנחה לשולט בעולם. תמצאו אותו בכל בתי המלון הנחשבים בעולם כמו גם ברשתות בתי מלון המכבדות את עצמן ומסעדות מסורתיות המעוניינות למלא את זמן הביניים בין ארוחת הצהריים וארוחת הערב. 

גם בחצר המלוכה הבריטי (עם המלכה אליזבט ה-II הידועה כמי שאוהבת את הטקס של אפטרנון תה) יש נוהג שבו פעם בשנה-בחודשי האביב, מוזמנים אזרחים מכל קצוות החברה הבריטית להתכבד בטקס תה באחד מארמונותיה. תוכלו להציץ בסרטון בעמוד תפריט קבלת פנים. בינתיים הכנו לכם את שירה של דוריס דיי על תה לשניים לליווי בריטי נאות של שתיית התה.

לכל מי מלקוחותינו המעוניינים להזמין מגשי אירוח לתה מנחה עבור זוג, אנחנו ממליצים לבדוק את הלינק בחנות המשלוחים. כמובן שתמצאו גם קטגוריה שלמה של מגשי אירוח לאוהבי הז'אנר לקבוצות גדולות יותר (happy hour).

afternoon kit kit7 

sandwiches2 kit8  

סה"כ דירוג 0
Thank you for rating this article.